Alchymista, Paulo Coelho

02. 05. 2007 | † 04. 12. 2009 | kód autora: SXh
Alchymista
Světově známá kniha od Brazilského spisovatele Paula Coelha. Novodobá pohádka – nejen pro děti – jejímž "princem" a hlavním hrdinou je mladý pastevec ovcí Santiago, jehož nejlepšími – a po mnoho měsíců v roce i jedinými – společníky jsou ovce. Jejich vlna mnohokrát snášela Santiagovy slzy, jejich oči mnohokrát pozorovaly jeho zoufalství a jejich uši mnohokrát pozorně naslouchaly jeho vyprávění.
Na začátku všeho je pochopení, že každý člověk má svůj osobní příběh a je jen na každém z nás, jestli se pokusíme o jeho naplnění, nebo zůstaneme celý život u zoufání v nesplnitelnost našich snů – tak jak by to zřejmě bylo i u Santiaga, nebýt několikrát po sobě se opakujících snů o pokladu u Egyptských pyramid, za kterým se rozhodl putovat. Záleží jen na každém z nás, jestli si z něho vezmeme příklad a uvěříme, že nic není nemožné, že když něco opravdu chceme, dosáhneme toho. Záleží jen na nás, jestli uvěříme tomu, že když vynaložíme dostatek úsilí, v závěru se nám to mnohokrát vrátí, nebo jestli se budeme smiřovat se stereotypním způsobem života a všechny své sny vzdáme. Záleží jen na nás, jestli se odvážíme vykročit z davu a uvěřit ve vlastní schopnosti, nebo zůstaneme i nadále jedním z mnoha těch, kteří se se vším smířili a odevzdaně čekají na smrt – bez naděje.
Hlavním tématem toho všeho je věta: "Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys toho dosáhl." Je to jen o víře v naplnění snů, o schopnosti překonávat překážky, které nám Osud do cesty staví, o schopnosti nevzdát se po prvním neúspěchu a o trpělivosti s námi samými. O schopnosti překonat tu největší překážku jakou člověk ve své cestě za sny může mít – sami sebe. Nic z toho Santiagovi nechybělo. Šel za svým pokladem ze snů i přesto, že během cesty ztratil vše, co měl, že se během cesty setkal s lidskou podlostí a dokonce i láska mu nastražila své pasti. Získal mnohem víc, než měl na začátku. Jeho slzy byly vykoupeny chvilkami štěstí a vědomím, že dokázal všechno, po čem toužil.
Po přečtení knihy, po tom, co člověk sleduje strastiplnou pouť mladého pastevce ovcí, který se možná bláhově vydal za pokladem ze svých snů, po tom snad pochopí, že na světě je jen jeden, ten největší poklad, který může – stejně jako Santiago – objevit. Vlastní srdce. Naslouchejte a ono vám prozradí ta největší tajemství světa. Řiďte se jeho radami a dojdete vždy tam, kam chcete. Věřte mu a ono se vám odmění vlastní náklonností. Objevením všech tajemství něm ukrytých, život nabere úplně jiný směr. Ale za každých okolností si můžete být jisti tím, že ten směr bude vždy správný.
To Santiagovi vděčím za pochopení, že cesta za sny není vždy jednoduchá – ale pokaždé nějaká je. To tomu mladému pastevci ovcí vděčím za objevení pokladu, s jehož pomocí překonávám všechny překážky, které mi Osud do cesty postaví. Snad jen jemu mohu poděkovat za vyplnění prázdných míst v mé duši, za víru v lepší budoucnost, která se mnohdy zdá být v nedohlednu a víru v sama sebe. To on mi dal novou odvahu jít dál za tím, co považuji za správné, odvahu k činům, kterými buď ztratím úplně vše, nebo získám mnohem, mnohem víc.
Možná nezbývá, než zašeptat "díky" a doufat, že vítr má slova odnese těm, kteří mi umožnili setkat se s mladým pastevcem ovcí Santiagem. A snad i jemu samotnému.
obrazek

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.